Інтерв'ю з Директором зі сталого розвитку компанії ДТЕК Олександром Кучеренком.

Раніше ключовим завданням бізнесу було максимізувати прибуток, зараз це завдання залишилося, але цього вже явно недостатньо. У цій ситуації з’явилася концепція сталого розвитку, що містить environment, social, governance – ESG. Соціальний блок є найбільшим і охоплює в тому числі персонал. Ми дивимося на людей не тільки як на співробітників компанії, а і як на людей, що живуть і працюють на територіях присутності компанії. Тому це стосується і соціальних проєктів, і екологічних проєктів, і управлінських проєктів, пов’язаних з місцевими органами влади.
Covid став прискорювачем усіх змін. Він ускладнив ситуацію, але якщо компанія була готова до системних перетворень, то ця ситуація її не вбила. Я це називаю «Ідеальний шторм». Йде перевірка навичок менеджменту, наскільки міцна екосистема, правильні бізнес-процеси, чи є запас міцності та чи має система управління персоналом потенціал трансформуватися в функцію сталого розвитку.
Бізнеси, які орієнтувалися на короткострокову вигоду, зійдуть з дистанції. Час показав, що сильні організації – ті, в яких є стратегічне бачення, які орієнтовані не на короткостроковий результат, а будують систему, що дозволяє розвивати людей. Наприклад, наша інноваційна освітня платформа Академія ДТЕК, яка вже існує понад 10 років і створена для розвитку людей, це якраз і є інвестиція в майбутнє. Якщо ви зацікавлені в сталому розвитку – це зараз основний тренд у розвитку HR-функціоналу.

Я впевнений, що частина співробітників, як-от топ-менеджмент, інші ключові співробітники, – вони мають зустрічатися в офісі. Якщо компанія може забезпечити безпеку роботи в офісі й ефективність роботи поза офісом, то найефективніший варіант – це мікс.
Я завжди кажу, що онлайн – тема неоднозначна. Багато дослідників говорять, що за пандемією Covid прийде пандемія самотності, й це може бути ще страшніше. Людина – істота соціальна, їй потрібне спілкування, але їй потрібна також своя гігієна та індивідуальний простір. Дуже важливо розуміти, що в HR не можна ставити на чільне місце крайності – всі в онлайн або всі в офлайн, це неправильно. Виважене рішення – це завжди якийсь баланс. У цьому суть сучасного HR-управлінця. Його компетенції мають дозволяти організації збалансувати як людські, так і функціональні напрями, і це дозволить організації впоратися з викликами.
Якщо говорити про те, як карантин змінив підходи в управлінні людьми, то однозначно зросла потреба у лідерських інструментах та емпатії. Проблема сучасних управлінців в тому, що багато з них виросли із індустріального середовища, де були чіткі правила. Сьогодні дуже важливою стає комунікація. Нова парадигма лідерства – це коли лідер стоїть за кадром, коли він збирає команду сильнішу, ніж він сам, коли він створює умови, які дозволяють людям давати разом кращий результат, ніж кожен з них окремо. У цьому критична роль HR.
Вже найближчим часом роль HR дуже сильно зміниться, все більше функцій будуть віддані діджиталізації, туди піде адміністративна частина, велика частина compensation & benefits (крім ключових людей), а от learning and development і культура залишаться. Тобто HR стає консультантом, коучем керівників вищого ешелону, який передає їм технології управління людьми. Тому кожен хороший керівник має бути HR-ом.

Якщо раніше керівник часто підбирав команду під себе, то зараз він змушений працювати з людьми, які є більш ефективними, не важливо, подобаються вони йому чи ні. Ми в організації не по любові, ми приходимо для того, щоб працювати разом. Дуже цікаву заяву зробив Netflix: ми більше не сім'я, ми – команда. Вони перестали культивувати сімейні цінності, які їх об'єднували. Ми більше не сім'я, тому відмовляємося від хороших співробітників на користь кращих. Тут є дуже цікавий момент: чим більш ефективною є людина, тим вона складніша в управлінні. Є така фраза – важко бути ефективним, не будучи неприємним. Ось тут повинен включитися HR. Йому потрібно знати інструменти ситуаційного менеджменту, потрібно розуміти, що у тебе в команді люди різного рівня зрілості, різний рівень зрілості вимагає різних систем постановки завдань.
Коли я працюю з керівниками, то кажу: перш ніж кимось керувати, спочатку розберіться з собою. Потім зрозумійте, хто ваші люди, а вже далі – на якому етапі розвитку вони перебувають. Люди не є статичною картинкою, вони постійно змінюються, тому ситуаційне лідерство стає все більш і більш важливим.
Перед керівниками стоїть виклик розібратися у своїй команді, зрозуміти, кого слід розвивати, володіти інструментами ситуаційного менеджменту, розуміти кому можна делегувати повноваження, а кому – ні, який стиль управління застосовувати з кожним співробітником. Ці інструменти дуже прості й вивчити їх не складно. Важливо, щоб керівники не просто знали, а мали цю навичку.
Складність у тому, що керівники постійно перебувають у своїх бізнес-завданнях, і у них не вистачає часу перевести знання в навичку. Тому сьогодні потрібно не просто навчитися, а навчитися до такої міри, щоб знання стали звичкою. Інакше ви будете заручником вузького спектра людей у себе в команді, і ціна цих людей зростатиме. А якщо для утримання людей використовувати тільки матеріальну мотивацію, тоді доведеться весь час підвищувати ЗП, і ви прийдете до того, що просто потонете у витратах.
Попри обставини, прогрес, технології, будь-який лідер повинен пам’ятати, що в першу чергу запорукою успіху є люди. З перших років існування компанії, керівництво ДТЕК зробило акцент саме на людях. І той факт, що за 15 років компанія перетворилася з невеликої регіональної в лідера енергетики України - кращий доказ правильності обраної стратегії.

Довіра. Знаходити найкращі людські якості, розкривати приховані таланти і формувати ефективну команду можна тільки в атмосфері всеосяжної довіри. Довіри до цінностей, які всіх об'єднують, довіри до ухвалених рішень, які все втілюють, довіри до обраного шляху, який всі розуміють і готові пройти. У нас в компанії весь цей пазл склався.
Унікальність кожного співробітника. Якщо ви попросите мене описати портрет «типового ДТЕКівця» я не зможу цього зробити, попри те, що займаюся HR в компанії багато років. У нас працюють дуже різні люди. І в цьому наша сила. Адже чим різноманітніший досвід кожного співробітника, чим різноманітніше бачення як вирішити ту чи іншу проблему, чим різноманітніша база знань, тим ефективніше буде команда. Адже саме в такій непростій емоційній і ментальній взаємодії з'являються нестандартні інтелектуальні рішення, які забезпечують сталий розвиток компанії.
Чітке розуміння своєї місії. Кожен наш співробітник усвідомлює свою причетність до команди, яка забезпечує істотний внесок в трансформацію енергетики, розвиток конкурентного ринку, енергонезалежність. Ми всі разом творимо історію нової енергетики, адже ДТЕК - рушійна сила змін, які визначають майбутнє енергетичного сектора України.

Цей проєкт був дуже серйозним викликом. Безумовно, це оплачувалося додатково, безумовно, це були добровольці, і я пишаюся тим, що ми легко зібрали команди. Це було дуже складне завдання для HR. Ми забезпечували не тільки перебування людей у цьому капсульному режимі на підприємстві, але ми також підтримували їх морально, організовували їм дозвілля, адже жити на роботі кілька тижнів підряд психологічно дуже важко. Наприклад, спільно з Film.ua ми організували для наших енергетиків «Тиждень українського кіно», вони дивилися сучасні українські фільми, а потім мали онлайн зустріч із зірковими акторами та творчими колективами цих фільмів, ми проводили онлайн змагання з брейн-рингу між нашими ТЕС. У нас працювали психологи, була гаряча лінія й обдзвони, ми зробили багато онлайн-курсів. Цей проєкт дав ДТЕК впевненість, що компанія може впоратися навіть з такою ситуацією.

Якщо говорити про особисте – моїй доньці 9 років і це мій челенджер і натхненник. Син у мене вже дорослий, а дочка перебуває в такому прекрасному віці, який весь час змушує тебе бути зібраним. Я дуже хочу бути в такій формі, коли між батьком та дочкою є те, що називається chemistry. Психологи знають, що діти не люблять старих батьків, старих не за віком, а за відсутністю енергії, тому дитині потрібні батьки, які весь час активні, сповнені сил та енергії.
Прим. автора: неможливо описати в статті, з якою теплотою і натхненням Олександр розповідав про свої стосунки з дочкою. Діти – це дійсно прекрасне джерело енергії і мотиватор справлятися з будь-якими труднощами!

Що зараз змінилося – відкритість інформації божевільна, Covid тут допоміг, тому що багато шкіл та інститутів виклали у відкритий доступ свої курси. Можна вчитися тоді, коли хочеш, у тому форматі, в якому хочеш, і того, чого хочеш. Вибір величезний і дуже складно визначитися з пріоритетами. Якщо ти хочеш у чомусь стати професіоналом і побудувати суперкар'єру, тобі потрібно зробити чіткий фундамент. Якщо ти хочеш стати HR-директором, то тобі потрібно попрацювати трохи в compensation & benefits, staffing & recruiting, learning and development, admin і corporate culture. Не так багато в Україні HRD, що мають практичні проєкти, реалізовані в кожному з цих напрямів.
Тому людям, які хочуть зробити успішну кар'єру, хочеться побажати НАТХНЕННЯ. Сьогодні перед людьми постає вибір: твоя професія – це твоє пекло або те, заради чого ти живеш. Тому що якщо те, заради чого, – тоді ти вчишся. Це дуже відчувається, коли ти зустрічаєшся з професійним кандидатом. Людина, що реалізувалася в професії, продовжує читати, розвиватися, вчитися. І це звичка. Звичка вчитися – це правило хорошого тону. Зараз світ такий, що все знати неможливо, але у своїй професії ти маєш розбиратися досить глибоко, і друге – ти маєш вміти управляти іншими людьми, починаючи з себе. У цьому – принадність нашої з вами роботи, тут немає горизонту. Все знати неможливо, але чим більше знаєш інструментів, тим ти більш гнучкий і мінімізуєш шанс помилки.